Vyplatí se být obezřetný 

Mnozí z nás, nebo z blízkých v našem okolí v záplavě zpráv o nemoci SARS-CoV-2 jsme bezradní a nevíme, jak dnešní stav uchopit. Jedna strana zlehčuje covid hrozbu a druhá zase hlásá apokalypsu. Láká nás tento stav označovat jako zlá doba. Proč zlá doba? Pořád je zlá doba - třicetiletá válka, mor, španělská chřipka, první světová válka, fašisti, komunisti, nemoci a úmrtí blízkých, čínský Covid… Není zlá doba. Je to realita - součást našeho pobytu na Zemi.

V souvislosti s hrozbou onemocněním Covid 19 radíme nepanikařit, ale také být opatrný. Nepřemýšlet v tuto chvíli nad tím, jestli nemoc je/není nebezpečná a nastavit své jednání tak, abychom se snažili čínský Covid nedostat. I jedinec sám se může bránit. Bez ohledu na mnohdy zmatečné pokyny státního systému.

Na jaře nám pomáhaly roušky. Pomohou i nyní, jen je vhodné je používat tak, aby opravdu chránily. Jak může rouška chránit, když je skrčená pod nosem? Takto je zbytečná. Nechrání ani Vás, ani nikoho jiného. Navíc takto používaná rouška u druhých lidí probouzí emoce, že dotyčný přistupuje k ochraně před čínskou nemocí nezodpovědně a ohrožuje ostatní. Tyhle emoce asi vzbuzovat nechcete. Tzn., nejen ústa, ale i nos musí být schován.

V obchodech jsou dezinfekce. Používáte je? Obchody k zákazníkům přistupují opravdu ohleduplně a nabízejí nešířit bacily zákazníka po krámu. A Vy? Taky vnímáte, že není v pořádku vstupovat do obchodu s nečistýma rukama? Už i Pilát Pontský si myl ruce po nečistém rozhodnutí.

Vědí o důležitosti přísnějších hygienických návyků vaše děti? Chovají se tak, aby domů Covid 19 nezavlekly? Umějí pochopit, že i ony – součást vaší rodiny – mají fungovat tak, aby neohrozily právě tu rodinu, ve které žijí? To je hlavně směrováno na teenagery, kteří mají tendenci jednání rodičů bagatelizovat a právě tohle čínské riziko nevnímají jako riziko.

Onemocněl ve vaší rodině někdo virózou nebo nachlazením? Nemusí to být hned Covid. Přesto bychom měli co nejvíce omezit kontakt i s tímto členem rodiny. Je-li to možné, má se zdržovat v samostatném pokoji, vycházet z něj jen v nutném případě a určitě s rouškou. Vy se pak na veřejnosti také snažte nebýt v nejbližším kontaktu s druhými. Prostě pro jistotu.

Na závěr pro zpestření postřeh z Deníku N:
„Měl jsem zlý sen. Rok 2021. Objevil se nový střevní virus, my sedíme v pamperskách a debatujeme o tom, že v rouškách nebylo zas tak špatně.“

Buďte zdrávi!